Panter

Černý panter byl dlouhou dobu považován za samostatný druh. Dnes víme, že je to melanická forma levharta nebo jaguára. Melanismem označujeme černohnědé až černé zbarvení srsti savce, které je způsobené zmnožením tmavých pigmentů. I u melanických jedinců můžeme v srsti vysledovat náznaky typických skvrn, zvláště při dopadu světla z určitého směru. Jasným důkazem, že se nejedná o zvláštní druh nebo poddruh je fakt, že samice může mít ve svém vrhu jak běžně zbarvená mláďata, tak i černá.

    Kočkovité šelmy jsou reprezentovány druhy s velmi výraznými mimikry (pruhy maskují tygra v porostu vegetace, skvrny geparda, levharta a jaguára zase imitují hru světla a stínů v lese nebo v savaně.
Někdy genetické mutace způsobí posun ve zbarvení i vzoru. Při určitém světle je původní vzor levhartí srsti jasně patrný - černé skvrny jsou však, místo na žlutém, na černém podkladě. Černé formy jsou běžné v Indii, v Africe jsou tyto případy vzácné.
Ve vlhkých tropických oblastech (např. Malajsie, Jáva) se setkáváme s melanickými formami levhartů mnohem častěji, naopak v jiných oblastech (stepi, polopouště) se tyto barevné odchylky téměř nevyskytují. Může to být dáno geneticky (u levhartů skvrnitých se setkáváme s tmavým zbarvením mnohem častěji než u jiných šelem), ale také se zde může uplatňovat tzv. Glogerovo pravidlo, které říká, že v čím více vlhké a teplé oblasti savci žijí, tím mají tmavší srst.

Případy melanismu se v menší míře vyskytují i u levharta obláčkového (Pardofelis nebulosa), pumy (Puma concolor) a jaguára (Panthera onca). Jejich mláďata jsou po narození tmavě zbarvená, většina z nich ale ve věku 6 měsíců získává zbarvení svých rodičů